اخبار

فروش و خدمات پس‌ازفروش تجهیزات شبکه و مراکز داده

43683000 - 021

با ما تماس بگیرید

اخبار

چرا یک شرکت باید سرور تهیه کند ؟

با توجه به اینکه شرکت ها نیاز فراوانی به یک سرور مناسب (سرور اچ پی ) به صورت رکمونت یا ایستاده دارند این مطلب را جهت آگاهی مدیران ارشد سازمانها منتشر می نماید و به سوال پاسخ میدهد:چنانچه می خواهید  بر روی فایلهای تبادلی و ایمیلهای بین کارمندان کنترل داشته باشید.
– اگرجهت برنامه ریزی برای کارکنان نیاز  به تهیه گزارش از میزان استفاده کارمندان خود از اینترنت و سایر منابع سازمان دارید.
– اگربه مانیتور کردن دائم وضعیت کارکرد و سلامت قطعات رایانه خود نیاز  دارید.
– در صورتی که  دنبال اطمینان خاطر از صحت کارکرد تجهیزات و نرم افزارهای تحت شبکه خود هستید.
– اگر اطلاعات حساسی دارید و نیاز دارید کارمندان شما به بخش جداگانه ای از آن دسترسی داشته باشند.
– اگر قبلا اطلاعات خود را به خاطر کرش کردن کامپیوتر ها از دست داده‌اید.
– اگر به طور مرتب از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه نمی کنید.
– و نسخه های پشتیبان کار آمدی از داده های خود ندارید.– اگر نیاز به رایانه‌ای دارید که باید ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته روشن باشد.
– در صورتی که سیستم شما مستلزم است  که سرور ی  دارای قدرت پردازش و سرعت بسیار بالا باشد.
– اگر نیاز به رایانه‌ای دارید که دارای قدرت پردازش و سرعت بسیار بالا باشد.
– زمانی که کارمندان شما از کامپیوترهای جداگانه استفاده می کنند.
– نمی‌توانند بطور مشترک از اطلاعات یک نرم افزار استفاده کنند.
– نمی‌توانند از تجهیزات فیزیکی شرکت مانند پرینتر بطور اشتراکی استفاده کنند.
– اگر می‌خواهید انتقال فایل بین کارمندان خود را ساده کنید.
– اگر می‌خواهید کارمندان دورکار داشته باشید.
– و در آخر  اگر دنبال آرامش ،اعصاب قوی در شرکت و یا سازمان خود هستید!

و همچنین این مسئله که یک سرور چگونه می تواند مشکلات شما را حل کند؟
یک سرور می تواند…
 • یک سرور امنیت اطلاعات شما را بالا ببرد
 •  یک سرور تمام اطلاعات شما را در یک نقطه نگهداری نماید
 • امکان انجام کار از راه دور را برای شما فراهم نماید
 • احتمال بروز خطا در کار کارمندان شما را کاهش دهد
 • در چند لایه و در سطوح مختلف از اطلاعات شما محافظت کند
 • به سازمان یا شرکت شما اجازه رشد و گسترش بدهد
  • سرعت انجام امور روزانه مجموعه شما را افزایش دهد
  • امکان مدیریت منابع سخت افزاری و نرم افزاری مجموعه را برای شما امکان پذیر کند
  • امکان دسترسی به ایمیل های سازمانی را برای شما از هر مکان فراهم نماید
  • بصورت خودکار و در فواصل زمانی مشخص از اطلاعات شما نسخه های پشتیبان تهیه نماید
  • به تمام افراد تیم شما اجازه استفاده اشتراکی و شرایطی به نرم افزارها و سخت افزارها را بدهد
  • و با امکان ارتقاء سخت افزاری تا حد بسیار بالا پا به پای مجموعه شما رشد کند.
  • و بسیار مواردی دیگر که شرکت فاوا افزار آنها را در آینده نزدیک منتشر خواهد کرد.

   منبع : فاواافزار

چگونه عمر یک مرکز داده را افزایش دهیم؟

مراکز داده نیز همانند انسان‌ها مریض می‌شوند و از برخی حوادث و بیماری‌های ناگهانی رنج می‌برند. همان طور که انسان‌ها مدام نیاز به هوا و گردش خون دارند، آن‌ها هم به انرژی، قدرت محاسباتی و خنک‌کنندگی بیشتر نیاز دارند. هر وقفه‌ای می‌تواند عمر یک مرکز داده را کوتاه‌تر کند. آن‌ها نیاز به کمک‌های اضطراری، جراحی و زمان‌های طولانی مراقبت دارند. به همین دلیل، اپراتورها باید به طور شبانه‌روزی و مستمر علائم حیاتی مراکز داده را بررسی و زیر نظر داشته باشند.

صدها حسگر در همه بخش‌های مرکز داده نصب کنند و با انواع تجهیزات بتوانند سلامت هر بخش و دستگاه و کابینت را بررسی کنند. باید بتوانند خرابی یک دستگاه را قبل از وقوع آن پیش‌بینی و رفع کنند. کارایی و کیفیت توان خروجی دستگاه‌ها مرتب چک شود و سعی کنند در بهترین حالت و سلامت کاری قرار داشته باشند. کوچک‌ترین نقص یا کاهش کارایی گزارش و دلایل آن مشخص شود. تیم‌های اورژانس و امداد باید همیشه در یک مرکز داده مستقر باشند تا به‌سرعت وارد عمل شده و یک سایت آسیب‌دیده را تعمیر کنند و دوباره به مدار برگردانند. 
هزینه‌های نگهداری و مراقبت از مراکز داده بالا است. بیشتر مدیران حاضر به پرداخت چنین هزینه‌هایی نمی‌شوند و مرکز داده را به حال خود رها می‌کنند که در نتیجه عمر این سیستم کوتاه‌تر شده و به‌جای 25 سال، در 15 سالگی باید بازنشسته شود.

جوانی، دوستان و شرکا

زندگی یک مرکز داده بدون وجود شرکا و دوستان ادامه پیدا نخواهد کرد. همانند زندگی انسان، مراکز داده نیاز به حامی، دوست و شریک در تمام مراحل زندگی خود دارند. دوستان و شرکا می‌توانند در مواقع بحرانی به کمک مرکز داده آمده و با پشتیبانی مناسب او را نجات دهند. برخی شرکا به‌مرور زمان از مرکز داده فاصله می‌گیرند و شرکای جدیدی به حلقه ارتباطات مرکز داده افزوده می‌شوند. این شرکا نقش همسر را در زندگی دارند.
کسب‌ و کارهایی که توسط مرکز داده میزبانی می‌شوند یا مرکز داده به آن‌ها اجاره داده شده است، نقش فرزندان را دارند. این کسب‌ و کارها برخی اوقات نیاز به سخت‌افزار جدید یا قدرتمند دارند و باید از سوی مرکز داده تأمین شود. گاهی این فرزندان بانی گرفتاری‌های بزرگی برای مرکز داده می‌شوند. کل مرکز داده از کار می‌افتد و باید دوباره سرپا شود. برخی کسب ‌و کارها تقاضای ظرفیت‌های چندبرابری می‌کنند و باید مرکز داده توسعه داده شود یا فازهای بعدی آن سریع‌تر اجرا شوند. برخی سرویس‌ها و خدمات پهنای ‌باند بیشتری نیاز دارند و در سال‌های بعد، قرارداد آن‌ها تمدید نمی‌شود و در یک مرکز داده دیگری میزبانی می‌شوند. اما گاهی اوقات یک سخت‌افزار و سرویس‌ها برای چندین سال پیاپی روی یک مرکز داده است، به ‌طوری ‌که دیگر کل مرکز داده متعلق به آن سرویس می‌شود. 
همین‌طور که از سال‌های زندگی مرکز داده بیشتر می‌گذرد، نیاز به ارتقاهای عمده دارد تا بتواند خدمات و سرویس‌های به‌روز و سریع‌تری بدهد. برخی مراکز داده از سیستم ذخیره‌سازی هارددیسک به‌سوی سیستم ذخیره‌سازی SSD می‌روند. سیستم‌های خنک‌سازی عوض می‌شوند و از چیلرهای معمولی و CRAH به چیلرهای تبخیری تغییر می‌کنند. دستگاه‌های جدیدی نصب می‌شوند که بتوانند میزان مصرف انرژی را کاهش دهند. کابل‌ها و سرورها عوض می‌شوند و از شبکه‌های 10 و 40 گیگابیت به‌سوی شبکه‌های 100 گیگابیت حرکت می‌کنند. تجهیزاتی که بالاترین خرابی و استهلاک را دارند با تجهیزات جدید جایگزین می‌شوند. درنهایت، مرکز داده با شادابی و سرزندگی به حیات خود ادامه می‌دهد.

منبع : شبکه

HPE و راه‌اندازی سیستم‌های با کارایی بالا برای هوش مصنوعی

HPE، شرکتی چند ملیتی در حوزه فناوری اطلاعات -پالو آلتو واقع در ایالت کالیفرنیا- بوده که نوامبر ۲۰۱۵تأسیس گردیده است.
شرکت HP از لحاظ سیستم کاری در سال ۲۰۱۵خود را به دو شرکتHP Inc و HPE تفکیک نمود که در واقع بخش کاری مربوط به کامپیوترهای شخصی و چاپگرها در شرکت HP Inc و بخش سازمانی در شرکت HPE انجام می‌پذیرد.
به گزارش آمرتات از رایورز زمینه فعالیت شرکت HPE به صورت کاملاً تخصصی در سه حوزه: تولید محصولات فناوری اطلاعات (IT)، ارائه سرویس‌ها و راهکارها می‌باشد. محصولات شرکت HPE در حوزه‌های سرور، ذخیره‌ساز، شبکه، نرم‌افزار و سیستم‌های یکپارچه است.
با این مقدمه، به جرأت می‌توان شرکت HPE را یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در عرصه تولید سرور نامید.
این شرکت به تازگی اعلام کرده که قصد دارد سیستم‌های ذخیره‌سازی و رایانش با تراکم بالا را عرضه نماید و پذیرش رایانش با کارایی بالا و هوش مصنوعی را در میان شرکت‌ها ترویج دهد.
نسل دهم اچ.پیای آپولو 2000 پلتفرمی چندسروری برای شرکت‌هاست که از برنامه‌های یادگیری عمیق و رایانش با کارایی بالا پشتیبانی می‌نماید، اما فضای مرکز داده را محدود کرده است.
این پلتفرم از شتاب‌دهنده‌هایGPU انویدیا تسلا وی100 استفاده می‌کند تا آموزش یادگیری عمیق و استنتاج را برای کاربردهایی از قبیل تجزیه و تحلیل‌های ویدئویی (زمان واقعی برای ایمنی عمومی) آسان نماید.
شرکت‌هایی که سیستم آپولو 2000 را مستقر کنند، می‌توانند با یک زیرساخت مشترک 2U و توسعه آن تا  80 سرور اچ.پی.ای ProLiant در یک ردیف 42U کار خود را آغاز نمایند.
این مسائل، نیازمند پردازش موازی مجموعه داده‌های بزرگ و بدون زیرساخت است که صرفاً راه‌حل‌های رایانش گسترده می‌توانند آن را منتقل کنند.
به علاوه حجم، سرعت و انواع داده، اهمیت ذخیره‌سازی مؤثر داده‌ها را افزایش داده و کاهش تأخیر برای برنامه‌های پردازش موازی را بهبود می‌بخشد.

منبع : رایورز

شکسته شدن رکورد حملات سایبری در سال 2018

شرکت امنیتی مک آفی اعلام کرده که در سه ماهه چهارم و پایانی سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی تقریبا در هر دقیقه ۵۰۰ حمله بدافزاری کشف و ثبت گردیده است.

به گزارش آمرتات از ایتنا ، طبق گزارش‌های منتشره، آمار حملات سایبری و هک در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی به اوج خود رسید و برآوردها نیز حاکی از آن است که رکورد حملات سایبری و نفوذ بدافزارها به رایانه‌ها و سیستم‌های شخصی و سازمانی در سال جاری میلادی ۲۰۱۸ شکسته خواهد شد.

بدافزارها، باج‌افزارها و حملات DDOS از جمله تهدیدهای امنیتی بودند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آن‌ها شده است.

همانطور که در اخبار گذشته اشاره شده، سالانه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگی در سراسر جهان متحمل خسارات و آسیب‌های جبران ناپذیری می‌شوند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حمله سایبری به شرکت مالی اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها، شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا اشاره کرد.  

بنابراین می‌توان گفت خطر حملات سایبری در کمین تمامی افراد، کاربران و شرکت‌های کوچک و بزرگ در جهان است و دیگر نمی‌توان مدعی شد که کسی از گزند و خطرات حملات سایبری در امان است.

حالا شرکت مک آفی (McAfee) که در زمینه امنیت سایبری رایانه و ساخت آنتی ویروس‌های رایانه‌ای فعالیت می‌کند، گزارش داده است که تقریبا در هر ثانیه بیش از هشت بدافزار و باج‌افزار ردیابی و ثبت شده‌اند که قصد داشتند به سیستم‌های رایانه‌ای کاربران نفوذ یابند.

در پایان این گزارش، متخصصان امنیتی مک آفی همچنین عنوان کرده‌اند که سه ماهه چهارم و پایانی سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی شاهد تقریبا ۵۰۰ حمله بدافزاری و ویروس به رایانه و دستگاه‌های الکترونیکی در هر دقیقه بوده است. طبق این آمار، بیشتر بدافزارهای یافت شده در زمینه استخراج ارزهای دیجیتالی، بهداشت و سلامت بوده است.

 

منبع : ایتنا

 

بررسی فنی و ویژگی های EMC UNITY

معرفی HP DL380 G10

بررسی عملکرد استوریج HP MSA 2052

  تابستان امسال کمپانی hpe  از نسل 5 استوریج MSA  2050  و 2052 رو نمایی کرد.  سیستم های ذخیره ساز جدید MSA  با توجه به قیمتی که خریدار پرداخت می کند و قابلیت های ویژه ای که این ذخیره ساز دارا می باشد ، توانسته سهم بزرگی از استوریج های Entry Level  به خود اختصاص دهد (با فروش بالای 50000 مدل ). استوریج هایMSA  مدت زمانی طولانی است که در میان استوریج های Entry Level   به قابلیت اعتماد بالا و استفاده آسان شناخته شده اند . ذخیره ساز های خانواده MSA 2050  با توجه به ویژگی هایی که دارا  می باشند ، توان پشتیبانی از حداقل200k IOPS  را ارائه می دهند .بدیهی است که این سری از محصولات می توانند با ذخیره ساز های خارج از کلاس خود رقابت نمایند. لازم به ذکر است که کمپانیHpe  قابلیت های جدیدی را در مقایسه با نسخه های قدیمی MSA  ، در همان شاسی ارائه نموده است. در استوریج MSA 2050  می توان از درایو های HDD   به همراهSSD  Pools   یا SSD caching  استفاده نمود ، در حالی  که MSA 2052   همراه با لایسنسی که شامل  دو درایو SSD  جهت استفاده از Performance Tiering  می باشد ؛ ارائه می شود . در سناریو Cache  ، مشتریان  به طور معمول از دو عدد درایو SSD  و به طور معمول از چهار عدد درایو SSDs جهت Teiring  استفاده می نمایند . ما در این مقاله  تمرکز خود را بر روی ذخیره ساز MSA 2052  با چهار عدد درایو SSDs  برای Tiering قرار می دهیم.

استوریج msa - استوریج msa 2052 - استوریج - hp msa 2052-استوریج array

استوریج HP MSA 2052 

  این محصول تمام اتصالات مورد نیاز برای یک کسب کار دارا می باشد و قابلیت پشتیبانی از Fibre Channel (8/16) یا iSCSI 10GbE Ports را به ازای هر کنترلر دارد ، البته باید توجه داشته باشیم که با توجه به طراحی و نیاز سازمان می توان تمام  پورتها را FC و یا iSCSI  انتخاب کرد. HPE  هرچند پیشنهاد HPE به سازمان ها این است که به صورت متناوب ترکیبی از FC  و iSCSI را با هم به کار ببرند ،که در این صورت ؛ از دو پورت FC جهت Local FC  و دو پورت iSCSi  جهت Remote Replication استفاده می شود. در قسمت میانی دستگاه ، کنترل ها به صورت Active/Active  قرار گرفته اند و شاسی به طور معمول دارای 24-Bay 2.5″ SAS Backplan  می باشد .  در صورتی که سازمان به فضای بیشتر نیاز داشته باشد ، می توان از مؤلفه های LFF  استفاده کرد. ذخیره ساز های سری MSA  به کمک (JBODs (Enclosure قادر خواهند بود که LFF یا SFF باشند . علاوه بر این می توان هارد دیسک های LFF  را در Auto Teiring  استفاده نمود به این صورت که ؛ داده های با بیشترین استفاده (Hot Data)  در درایو های SSD  و داده های با استفاده کمتر (Cold Data) در هارد دیسک های LFF  قرار می گیرند . این امر به علت صرفه جویی در هزینه ها حائز اهمیت است .

در ذخیره سازMSA 2052  ، 1.6 TB   فضای ذخیر سازی SSD وجود دارد که تمام لایسنس های نرم افزاری در آن  قرار داده شده اند و برای استفاده آماده می شود. در استوریج MSA 2050  جهت Cache و Auto Tiering نیاز به درایو هایSSD  می باشد ، که در این صورت لایسنس های  مرتبط نیز باید تهیه گردند . ترتیب مراحل انجام این کار به شرح زیر می باشد :

**•   اضافه نمودن درایو های SSD به دستگاه

**•   افزودن لایسنس Caching و Auto tierin  به دستگاه

لازم به ذکر است که کل این فرایند  به صورت خودکار انجام می شود و ذخیره ساز MSA تمامی این اعمال را نظیر تغییر Workload   به صورت کاملا خودکار انجام می دهد و کاربر نیاز به هیچ گونه طراحی جهت استفاده از این قابلیت را ندارد.

ذخیره ساز MSA دارای  virtualized snapshots جهت ریکاوری سریع و  محافظت از داده ها می باشد ، علاوه بر این قابلیت پشتیبانی از Remote Replication  جهت Disaster Recovery در Site های متفاوت را نیز ارائه می دهد . معماری به کار رفته در این ذخیره ساز با 800GB SSD و 1.2TB 10K HDD پیکربندی شده است ، درایو ها در دو Pools به ازای هر کنترلر تنظیم شده اند  و شامل 10 عدد درایو HDDs و 2 عدد درایو SSDs جهت Tier Performance می باشند.

مشخصات استوریج HP MSA 2052 که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد :

 • Drive description: Up to 192 SFF SSD/SAS/MDL SAS or 96 LFF SSD/SAS/MDL SAS maximum including base array and expansion, depending on model
 • Max. drive type:

**•  10 TB 12G 7.2K LFF dual-port MDL SAS HDD

**•  1.8 TB 12G 10K SFF dual-port SAS HDD

**•  2 TB 12G 7.2K SFF dual-port MDL SAS HDD

**•  3.2 TB SFF SSD

 • Max Raw Capacity:

**•   Supported 614 TB SFF/960 TB LFF maximum raw capacity

**•   Including expansion, depending on model

 • Storage expansion options:

**•   HPE MSA 2050 LFF Disk Enclosure

**•   HPE MSA 2050 SFF Disk Enclosure

 • Host interface options:

**•   8 Gb/16 Gb FC 8 ports per system or

**•   1GbE/10GbE iSCSI 8 ports per system

 • Storage controllers: 2 controllers, active/active
 • SAN backup support
 • RAID levels: 1, 5, 6, 10
 • HPE Systems Insight Manager (SIM) support
 • Compatible operating systems

**•   Microsoft Windows Server 2016

**•   Microsoft Windows Server 2012

**•   VMware

**•   HP-UX

**•   Red Hat Enterprise Linux

**•   SUSE Linux

 • Clustering support: Windows, Linux, HP-UX
 • Form factor: 2U base array, 2U LFF or SFF disk enclosures

طراحی و ساخت :

استوریج   MSA 2052 که جهت  بررسی در این مطلب انتخاب شده است ، 2U  از فضای  رک  شما را اشغال می کند و می توان از 24 عدد درایو 2.5 اینچی بر روی آن استفاده نمود.

استوریج msa - استوریج msa 2052 - استوریج - hp msa 2052-استوریج array

در فضای پشت دستگاه  دو کنترلر در وسط قرار گرفته اند و در طرفین  نیز دو کنترلر مربوط به منبع های تغذیه قرار گرفته اند.  بر روی  کنترلر ها  از سمت چپ  4 پورت  با سرعت  بالا  جهت ارتباط با هاست ، وجود دارد که می تواند فیبر یا   10GbE یا ترکیبی از هردو ( 2 FC و  iSCSI 2) باشد.  و در زیر آنها ، پورت های miniUSB CLI  قرار گرفته است .در سمت راست پورت miniUSB  ، پورت های اترنت برای مدیریت استوریج  و  یک پورت SAS Expansion جهت اضافه کردن Enclosure   وجود دارد.

استوریج msa - استوریج msa 2052 - استوریج - hp msa 2052-استوریج array

مدیریت :

رابط گرافیکی MSA    هنوز هم برای کاربرانی که در گذشته مدیریت استوریج  را انجام داده اند آشنا می باشد.  حتی افرادی که در زمینه استوریج تجربه زیادی ندارند متوجه می شوند که محیط HTML5 آن بسیار ساده و به دور از پیچیدگی می باشد.  در صفحه اصلی مدیریت کاربران  تمام  اطلاعات لحظه ای سیستم را  به صورت خلاصه می توان مشاهده نمود ، که شامل هاست های متصل ، سرعت لحظه ای انتقال ، پورت متصل ، فضای ذخیره سازی و همچنین بهره وری سیستم می باشد .  این رابط گرافیکی با طیف گستره ای از مرور گر ها  سازگار بوده و نیازمند به نصب هیچ برنامه ای  اضافی نیست. علاوه بر این کاربران حرفه ای می توانند  در محیط CLI  با طیف  گسترده ای از دستورات، استورج را مدیریت نمایند.

با نگاهی به  رابطه کاربری متوجه خواهید شد که در سربرگ هاست اجازه دسترسی به تمام  هاست های قابل مشاهده را دارید . از اینجا میتوانید LUN ها را به هاست های مورد نظر با پورت های SCSi یا FC،دMap  نموده یا به سادگی آن را تغییر داده و به اشتراک بگذارید.

با استفاده از سربرگ POOLS  کاربر می تواند Storage Pools ها را مشاهده کرده، تغییر داده یا مدیریت نماید  ، که در این مقاله و مثالی که بررسی می شود ، دو Storage Pool (تقسیم شده بین هر کنترلر) وجود دارد و هر POOL  شامل یک گروه از درایو های SSD  با RAID1 و همچنین گروهی از هارد ها با RAID6  می باشد.

در پایین صفحه مدیریت می توانید سلامت درایو هایی که در Disk Group ها قرار گرفته اند را بررسی کنید . همچنین می توان فضای مورد استفاده را به تفکیک Tire Level ها  مشاهده و محل قرار گیری فعلی دیتا را مشخص نمود.

سربرگ Volumes (همانطور که از نامش پیداست) مکانی است که شما را قادر به ایجاد و ذخیره سازی اطلاعات می کند. علاوه بر این شما می توانید (Volume(LUN های مختلف را ایجاد کرده و آنها را به Pool مورد نظر در همان لحظه اختصاص دهید .

با توجه به اینکه تقریبا تمام امکانات در نسخه مرورگرهای موبایل نیز ارائه شده است در این مورد مرورگر گوشی آیفون مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به اینکه رابط کاربری به نسبت کوچکتر شده است ولی همچنان تمامی گزینه ها  به خوبی قابل مشاهده می باشند . توجه داشته باشید که به طور معمول MSA از مرور گرهای موبایل پشتیبانی نمی کند اما اکثر قابلیت های آن در اینجا به خوبی قابل استفاده می باشد.

عملکرد استوریج MSA 2052  با برنامه  Microsoft SQL Server OLTP به همراه بار کاری TPC-C  شبیه سازی شده است. در هر سناریو LUN بر روی مجموعه از دیسک ها که روی آن دو درایو SSD  به همراه  RAID 1 ، می باشد قرار دارد. دو  LUNs بر روی دو کنترلر بالانس می شوند. در هر POOL  به صورت اختصاصی SSD  پیکر بندی شده است تا سرعت پردازش داده در این تست را بهبود بخشد. تمامی تست ها بر روی دو پورت 16 Gb FC  انجام می شوند. در این آزمایش ؛ ما دو تنظیم متفاوت برای درایو های SSD  قرار دادیم. اولین تنظیم شامل ؛ 3.2TBد(1.6TB قابل استفاده) فضای خام چهار SSD 800GB است. دومین تنظیم شامل ؛  6.4TBد(3.6TB قابل استفاده) فضای خام چهار SSD 1600GB  است. با توجه به قیمت درایور های SSD  اکثر کاربران استوریج MSA ، از درایو هایی با فضای کمتر استفاده می کنند .  ما از هر دو SSD جهت نشان دادن توانایی کنترلر ها استفاده می کنیم. اوج بار کاری بر روی 6 VMs قرار دارد و CPUs کنترلرها  تا حدود 80 درصد از توان خود را پشتیبانی می کنند.

ذخیره ساز HPE MSA 2052  قابلیت پشتیبانی از SSD Cache و SSD Tiering را ارائه می دهد. در این بررسی تمرکز ما به طور کامل بر عملکرد Tiering است. لازم به ذکر است که Cache SSD فقط خواندنی است، بنابراین تنها فعالیت خواندن سریعتر می شود. Tiering از تسریع خواندن و نوشتن پشتیبانی می کند. همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، حافظه Cache در هر Pool را فقط با یک SSD میتوان فعال کرد، در حالیکه R / W Tiering نیاز به حداقل دو SSD در RAID1 ( یا 3-4  SSD جهت RAID5 / 6)دSSD های اضافی هزینه قابل توجه ای را به قیمت کلی SAN اضافه می کنند.

SQL Server Performance

هر ماشین SQL server بر روی دو vDisk  تنظیم شده است. 100GB فضا جهت Boot سیستم عامل و 500GB فضا برای پایگاه داده و log در نظر گرفته شده است. برای هر ماشین 16vCPU ،د64GB حافظه رم و LSI Logic SAS SCSI controller اختصاص داده شده است .

این بررسی ، با تمرکز بر روی  SQL Server 2014  انجام شده است که در بستر سیستم عامل Windows Server 2012 R2 نصب شده و براساس  Quest’s Benchmark Factory for Databases  می باشد که جهت تست پایگاه داده های  بزرگ طراحی شده است .

 (SQL Server Testing Configuration (per VM

**•  Windows Server 2012 R2

**•  Storage Footprint: 600GB allocated, 500GB used

**•  SQL Server 2014

**•  Database Size: 1,500 scale

**•  Virtual Client Load: 15,000

**•  RAM Buffer: 48GB

**•  2.5 hours preconditioning

**•  30 minutes sample period

**•  Eight Intel E5-2690 v3 CPUs for 249GHz in cluster (two per node, 2.6GHz, 12-cores, 30MB Cache)

**•  SQL Server OLTP Benchmark Factory LoadGen Equipment

**•  Dell PowerEdge R730 Virtualized SQL 4-node Cluster

**•  1TB RAM (256GB per node, 16GB x 16 DDR4, 128GB per CPU)

**•  4 x Emulex 16GB dual-port FC HBA

**•  4 x Emulex 10GbE dual-port NIC

**•  VMware ESXi vSphere 6.5 / Enterprise Plus 8-CPU

در ادامه عملکرد SQL server  با دو تنظیم متفاوت را مورد سنجش قرار می دهیم . یک تنظیم با چهار عدد SSD 800 GB و  تنظیم دیگر با چهار عدد SSD 1.6 TB همراه است .

با توجه به  حجم  SSD ها متوجه می شویم که به تنظیم اول  2 ماشین و به تنظیم دیگر 4 ماشین را می توان اختصاص داد. SSD  های به کار گرفته شده از یک  سری می باشند و عملکرد یکسانی را دارا هستند. در دو ماشین حدود 6308TPS و در چهار ماشین دیگر نیز حدود 12,554 TPS را اندازه گیری می کنیم ( تقریبا 2 برابر  2 ماشین اول ) .

با توجه به زمان تاخیر متوجه عملکرد درخشان استوریج MSA  2052 می شویم. دو ماشینی که بر روی درایو های 800GB قرار دارند تا حدود 9.8ms  تاخیر دارند با افزایش بار کاری در درایو های 1.6TB تاخیر  35.25ms نزدیک می شود که این قابلیت بسیار خوب و پسندیده است.

هنگامی که آرایه های ذخیره سازی مورد ارزیابی قرار داده می شود، تست با برنامه واقعی بهترین راه ارزیابی استوریج به نسبت Artificial می باشد زیرا در حالت Artificial نمایشی از بار واقعی موجود نیست . در این بررسی ، این تست ها در طیف مختلفی از پروفایل های تست مختلف انجام شده اند ؛ از جمله پایگاه داده ، VDI ، برنامه تست IO و تست از سرور های Dell PowerEdge R730 .

Profiles :

**•  4K Random Read: 100% Read, 128 threads, 0-120% iorate

**•  4K Random Write: 100% Write, 64 threads, 0-120% iorate

**•  64K Sequential Read: 100% Read, 16 threads, 0-120% iorate

**•  64K Sequential Write: 100% Write, 8 threads, 0-120% iorate

**•  Synthetic Database: SQL and Oracle

**•  VDI Full Clone and Linked Clone Traces

استوریج HPE MSA 2052 به خوبی در اولین تست Artificial با بلاک سایز 4K به صورت خواندنی ظاهر شد. 187K  IOPS  را در کمتر از 1ms  پشت سر گذاشت ، این تست بیش از 200K IOPS را بررسی می کند (حداکثر 233K IOPS با میانگین تاخیر 16.2ms به انجام می رساند ) .

عملکرد استوریج MSA 2052 با داده های 4K تصادفی نوشتن بسیار خوب بود . به طوری که 90K IOPS را در کمتر از 1ms پاسخ داد و در نهایت 110K IOPS را با تاخیر 14ms  طی کرد.

ذخیره ساز HPE MSA 2052 به خوبی قادر به انتقال داده های بزرگ می باشد . همانطور که در تست داده های خواندی ترتیبی با بلاک سایز 64K مشاهده می کنید ، MSA 2052 می تواند با عملکرد بهینه ، 5000IOPS  را در حداکثر 1ms ارائه دهد و در نهایت 24K IOPS  را در حدود 20.8ms  پاسخگو باشد.  مدت زمان خواندن حداکثر پهنای باند آن  1.53GB  به دست آورد.

لازم به ذکر است که این ذخیره ساز قابلیت پشتیبانی از داده های ترتیبی بزرگ را ارائه می دهد . علاوه بر این با میانگین تاخیر زمانی کمتر از 0.25ms  توانسته است 7800IOPS  را پاسخگو باشد، همچنین 9200 IOPS  با پهنای باند 572MB/s  را دارا می باشد .

همانطور که مشاهده می کنید SQL server قادر بوده است که 170K IOPS را در کمتر از 1ms انجام دهد و حداکثر 195K IOPS را با تاخیر زمانی 4.89ms بررسی کند.

SQL server با بار کاری که شامل 90% خواندن و 10% نوشتن است توانست با تاخیر زمانی کمتر از یک میلی ثانیه، 160k IOPS را پاسخگو باشد و حداکثر 184k IOPSرا به میانگین 5.3ms برساند.

با نگاهی کوتاه به SQL server متوجه خواهید شد که با بار کاری 80% خواندن و 20% نوشتن توانسته است ، در تاخیر زمانی کمتر از یک میلی ثانیه  145k IOPS  را پاسخگو باشد. و حداکثر 166k IOPS  را به میانگین 6.1ms  برساند.

Oracle نیز توانسته است که  170K IOPS در حداکثر 1ms انجام دهد و به حداکثر 195K IOPS با تاخیر 4.89ms  پاسخ دهد.

همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید ، با افزایش خواندن بار کاری با حجم 90% خواندن و 10% نوشتن ، در تاخیر زمانی حداکثر 1ms ، به 160k IOPS پاسخگو بوده است و حداکثر 184k IOPS را با میانگین 3.3ms انجام داده است.

با کاهش خواندن  به   80% خواندن و 20% نوشتن  MSA 2052   توانست با تاخیر  زیر  یک میلی ثانیه  145k IOPS  را پاسخگو باشد و حداکثر 166k IOPS  را به میانگین 6.1ms  برسد ، عملکرد خوبی داشته باشد.

ذخیره ساز MSA 2052 با کاهش خواندن  به 80%  و 20% نوشتن  توانست با تاخیر  کمتر از یک میلی ثانیه ، 145k IOPS  را پاسخگو باشد و حداکثر 166k IOPS  را به میانگین 6.1ms  برساند . این عملکرد ، عملکرد مورد پسندی است .

با نگاه به مشخصات بوت VDI Full-Clone متوجه می شویم ، 65K IOPS را با تاخیر کمتر از 1ms انجام می دهد و حداکثر 116K IOPS را با تاخیر زمانی 8.9ms به انجام می ساند.

در هنگام login  ابتدایی 31K IOPS  را در حدود  1ms  پاسخگو می باشد و قبل از رسیدن به 16ms  تاخیر ، 32k IOPS  را انجام می دهد.

جمع بندی :

ذخیره ساز MSA  سال ها است که برای کسب کارهای کوچک و متوسط عرضه شده است. در حالی که در بازار با توجه به عملکرد و کارایی  درایو های SSD  علاقه مندی بیشتری نسبت به گذشته وجود دارد و در بیشتر کسب کارها عملکرد و قیمت دو فاکتور اساسی می باشند. با توجه به عملکرد بالا و سابقه استوریج MSA که به قابل اعتماد بودن و سادگی در کار مطرح است ، به این نتیجه می رسیم که استوریج MSA 2052  علاوه بر دارا بودن عملکرد مناسب ، مقرون به صرفه نیز می باشد و می تواند نیاز بسیاری از کسب کارها را برآورده سازد.

 در تست های بالا به 200K IOPS با بلاک سایز های 4K رسیدیم که نامطلوب نبوده و حتی در آزمایش به صورت Artificial به IOPS  بیشتر از 200K با تاخیر زمانی کمتر از 1ms  دست یافتیم . البته باید توجه داشت که در تست به صورت Artificial تمام ویژگی های استوریج را نمی توان آشکار ساخت.

به طور کلی قیمت استوریج MSA 2052  با دو درایو SSD  به همراه تمام لایسنس ها تقریبا 10 هزار دلار می باشد و با ترکیب درایو SSD و هارد دیسک هایی با قیمت پایین تر ، می تواند عمل کرد بسیار مناسبی داشته باشد . با توجه به اراتباطی که مابین عملکرد و قیمت وجود دارد نمی توان هیچ استوریجی را با MSA 2052  مقایسه نمود ، البته در بسیاری از کسب کارها عملکردبه نسبت قیمت در اولویت می باشد و نیاز به استوریجی با توانایی پشتیبانی IO  بیشتر دیده می شود . بنابراین نیاز به نگرانی در این رابطه نیست ؛ چراکه MSA 2052  یک راهکار بسیار مقرون به صرفه و کارا را ارائه می دهد.

 

منبع : faradsys

استوریج HP 3PAR 8200

استوریج  HPE 3PAR 8200  یک سیستم ذخیره ساز با امکانات Enterprise در سطح Tier1 و High End می باشد که از لحاظ قیمت در سطح Midrange و مطلوبی قرار دارد. در ادامه به معرفی قابلیتهای برتر و منحصر به فرد این دستگاه پرداخته می شود .

Active/Active vs. Mesh-Active

تنها دستگاهی که در سطح Midrange به معنای واقعی Active/Active قرار دارد، استوریج HP 3PAR 8200 می باشد که با توجه به معماری دستگاه و ارتباط Mesh کنترلرها با یکدیگر این امکان فراهم گردیده است.

قابلیت مذکور این امکان را می دهد که ارتباط یک Volume (لان) همزمان و به صورت Load Balance از طریق هر دو نود (کنترلر) برقرار باشد. این ویژگی علاوه بر Load Balance کردن ، مدیریت بهینه LUN ها را  نیز فراهم می کنند.

ASIC

ذخیره ساز 3PAR 8200 بر خلاف دیگر ذخیره سازها از دو پردازنده برای هر کنترلر بهره می برد که یکی از آنها پردازنده Intel Xeon شش هسته ای 2.2 GHz و دیگری پردازنده اختصاصی 3PAR به نام ASIC نسل 5 ؛ می باشد . این عامل منجر شده است که این استوریج از دیگر استوریج های هم رده خود متمایز و پیشرو گردد.

بعضی از وظایفی که پردازنده ASIC اختصاصا در استوریج به آنها می پردازد به شرح زیر می باشد:

 • در بر داشتن Checksum های مطمئن و همیشگی که منجر به نداشتن Data Corruption می گردد.
 • پردازش مختلط I/O که اجازه می دهد I/O های بزرگ و کوچک بدون از دست دادن Performance پردازش گردند. بنابراین I/O های کوچک در صف پردازش بعد از I/O های بزرگ قرار نمی گیرند.
 • Space Reclaim : شناسایی Zero ها که باعث می شود Volume ها همیشه در سطح Thin Provision باقی بمانند.
 • Deduplication : نداشتن داده تکراری ، از هر چیزی یک عدد کافیست!
 • انجام محاسبات RAID Parity به طوری که در فرایند Rebuild کردن RAID هایی مانند RAID 5,6 که فرایندی بسیار سنگین و زمان بر است ، این پردازنده اختصاصا به این امر می پردازد ، بدون اینکه به پردازنده اصلی دستگاه Workload وارد شود و تاثیری در Performance دستگاه ایجاد کند.

Remote IP Replication

در صورت داشتن سایت Disaster و برقرار بودن SRM می توان به این قابلیت ارزشمند 3PAR تکیه کرد. لازمه داشتن Dsiaster Site  دارا بودن Redundancy از تجهیزات و برقراری یک ارتباط پویا بین دو سایت می باشد. در صورت استفاده از هر محصول دیگر به جای 3PAR جهت برقرار نمودن ارتباط بین دو سایت نیاز به تهیه تجهیزات جانبی در لایه Fabric شامل FC Router برای هر سایت می باشد که هزینه ی بالایی را در بر دارد. در صورتی که دستگاه ذخیره ساز 3PAR یک پورت اختصاصی جهت Remote Replication را دارا است که می تواند این ارتباط را صرفا در قالب شبکه IP بدون نیاز به تجهیزات جانبی ، برقرار نماید. با خرید لایسنس مربوطه می توان از این امکان بهره برد.

Metro Cluster

یکی از قابلیت های ویژه استوریج   HP 3PAR 8200 دارا بودن یک  SRM اتوماتیک می باشد به نحوی که در هر سایت یک کلاستر داشته باشیم ولی در SRM تنها یک کلاستر دیده می شود.

Adaptive Optimization

در این ذخیره ساز امکان استفاده از چندین نوع حافظه اعم از SSD ها و هارد های FC و NLSAS ، منجر به ایجاد قابلیت Auto Teiring  می شود. به نحوی که استوریج با مانیتور کردن داده ها و نحوه رفتار سرور با آنها و با توجه به میزان بکارگیری آنها توسط سرور ها ؛ داده ها را در Tier های مختلف قرار داده و به طور پیوسته جابجا می کند.

با توجه به نیاز سازمان ها و سرویس های مختلف موجود ؛ به طراحی این قابلیت با استفاده از هارد های SSD و FC و NLSAS پرداخته ایم که در ادامه خواهد آمد.

Adaptive Flash Cache

در این ذخیره ساز هر نود استوریج دارای فضای Cache به ظرفیت  64 GB می باشد که علاوه بر آن می توان با استفاده از SSD از  فضای 768GiB نیز به عنوان حافظه Cache جانبی بهره مند شد .

همانطور که می دانیم فرایند کارکرد Cache در سیستم به شدت مهم و حیاتی می باشد. به نحوی که در صورت قرار گرفتن داده مورد نظر سرور در Cache و Hit شدن آن توسط کنترلر ، سرعت خواندن داده بسیار بالا می رود و تاثیر بسیاری در Performance خواهد داشت.

Storage Virtualization

استوریج HP 3PAR 8200 با توجه به معماری منحصر به فرد خود مجازی سازی را در سطح ذخیره سازها به ارمغان می آورد ،  به نحوی که با یک تفاوت اساسی نسبت به معماری استوریج های سنتی به یک نوآوری ایده آل در این خصوص رسیده است. لازم به ذکر است رکن اصلی این معماری Chunklet ها می باشند که در واقع Slice هایی با حجم 1GB می باشند و کلیه معماری این ذخیره سازها براساس آن ها صورت می گیرد.

Spare

در استوریج 3PAR برعکس استوریج های سنتی مفهومی به نام Disk Spare وجود ندارد و با توجه به ساختار Chunklet ها در واقع Spare Chunklet وجود دارد که این نوع از Spare ها برخلاف Disk Spare در زمان Rebuild به صورت One to Many  نبوده و در واقع Rebuild به صورت Many to Many با سرعت بسیار بالاتری انجام می گیرد.

از دیگر قابلیت های این دستگاه امکان توسعه و گسترش آن می باشد به نحوی که می توان یک دستگاه Midrange را به سطح High End توسعه و ارتقا داد.

Virtual Domain

یکی دیگر از قابلیت های جذاب ذخیره ساز HP 3PAR 8200 امکان استفاده از این استوریج در سطح Cloud می باشد به نحوی که می توان یک دستگاه استوریج را در محیطی کاملا ایزوله پارتیشن بندی نمود و به چندین استوریج تقسیم بندی کرد. با توجه به اینکه داده های سازمان در دو محیط عملیاتی  و Stage ذخیره می شوند ، می توان با تهیه لایسنس مربوطه و پیاده سازی این سرویس دو محیط Stage و  Operational سازمان را  از هم تفکیک نمود.

ویژگیهای  3PAR در ارائه سرویس به SQL Server 2012

SQL Server با 3PAR از Integration مطلوبی بهره می برد. سرویس های SQL Server بیشترین Workloads ها را در مراکز داده دارند و به موارد زیر نیازمند هستند :

 • High Availability
 • High Performance
 • High efficiency
 • Scalability
 • High Quality of Service

 استفاده از راهکار 3PAR برای سرویس های  SQLبه دلایل زیر بسیار مناسب می باشد:

 • استفاده از قابلیت Adaptive Optimization : این قابلیت که در واقع امکان Auto Teiring را فراهم می کند امکان استفاده Hybrid دستگاه از حافظه های SSD و HDD را با سرعت های مختلف فراهم می کند . این قابلیت منجر می شود که نیاز High Quality of Service مورد نظر SQL در خصوص کیفیت پردازش Workload ها برآورده شود.
 • SQL Server 2012 تغییراتی در خصوص Availability Groups ارائه داده است که به سرورهای اضافی اجازه می دهد تا به عنوان یک Group node عمل کنند . استوریج 3PAR برای هر دو سرور Primary و Secondary سرویس های لازم را فراهم می کند و در عین حال با افزایش Performance منجر به کاهش هزینه ها نیز می شود .
 • سیستم Snapshot استوریج 3PAR  همخوانی بسیار ایده آلی با سرویس SQL Server remote snapshot management suite دارد. به طوری که زیرساخت سخت افزاری Snapshot گیری نسبت به دیگر روش ها موثر می باشد. حتی اگر چندین Snapshot برای یک دیتای مشخص تعریف شده باشد فرایند نوشتن روی Snapshot تنها یک بار انجام می شود که باعث کاهش دادن Performance Penalty در فرایند  Snapshotگیری می گردد.


  منبع : http://faradsys.com

نخستین محصول ساخت HP چه بود؟

نوسان ساز HP200A

از میان محصولات زیادی که بر روی آن کار کردند نخستین محصول آن ها از لحاظ مالی محصول موفقی به شمار می رفت. آن محصول یک نوسان ساز صوتی دقیق با مدل HP200A بود. نوسان ساز صوتی وسیله ای است که صدا یا فرکانسی را در واحد زمان تولید می کند. برای سال ها نوسان ساز HP برای طراحی، تولید و نگهداری تلفن، سیستم استریو، رادیو و سایر تجهیزات صوتی مورد استفاده قرار می گرفت.

آغاز محصول HP200A در واقع به عنوان موضوع پایان نامه بیل هیولت در دانشگاه استنفورد در اواخر دهه ۱۹۳۰ همراه بود. بیل ایده نوآورانه، ظریف و کاربردی در رابطه با استفاده از یک لامپ در مدار نوسان ساز پل Wein برای حل مشکل چگونگی تنظیم خروجی مدار بدون ایجاد تغییر در پایداری امواج داشت.

Model 200A audio oscillator

دیگر نوسان سازهایی که در بازار موجود بود، هم هزینه بالایی را شامل می شدند و هم ناپایدار بودند. خلاقیت بیل در این محصول استفاده از لامپ رشته ای کوچک به عنوان مقاومت وابسته به میزان حرارت در بخشی بحرانی از مدار با حلقه بازخورد منفی بود که موجب ثبات نوسان و شکل موج سینوسی می گردید.

در حالی که رقبا دستگاهی با ثبات کمتر را بالای ۲۰۰ دلار می فروختند. این نوآوری، آن ها را قادر می ساخت تا مدل 200A را با قیمت ۵۴.۴۰ دلار به فروش برساند.

البته لازم به ذکر است که تعیین این قیمت به دلیل محاسبات مالی نبود. این قیمت آن ها را به یاد شعار 1844 یعنی “54.40′ or Fight!” (در رابطه با اختلاف مرزی اورگان و تقسیم سیاسی شمال غربی اقیانوس آرام در شمال امریکا) می انداخت . تولید مدل سری 200 تا سال ۱۹۷۲ با عنوان 200AB که هنوز مبتنی بر لامپ بودند ادامه یافت، اما در طی سال ها بهبود یافتند.

از نخستین مشتریان آن ها می توان والت دیزنی را نام برد که با خرید ۸ دستگاه نوسان ساز مدل 200B قصد تجهیز سیستم پخش صدای سالن تئاتر برای فیلم فانتازیا را داشت.

 

منبع : https://enegar.com

مقایسه ذخیره سازهای HPE MSA

ذخیره سازهای HPE MSA (FC, iSCSI, SAS) SAN Systems

نیاز روز افزون سازمان‌ها، شرکت‌ها و مراکز مختلف به منابع وسیع‌‌ تر ذخیره‌ساز در طول سال‌های گذشته با تلاش تولید کنندگان پاسخ داده شد که در نهایت به پیدایش سیستم‌های مستقل ذخیره‌سازی با تکیه بر فناوری های DAS، NAS، SAN و هم‌ چنین سیستم‌های پشتیبان‌ گیر مانند tape backup و d2d backup منجر شد.

شرکت HPE از سال ۲۰۰۸ با معرفی اولین مدل آرایه‌های هوشمند ماژولار یا Modular Smart Array حضور فعالی در  عرصه ذخیره‌سازهای تحت شبکه یا Storage Area Network داشته و طی سال های بعد نیز با معرفی نسل های بعدی همین محصول و استقبال مشتریان، موفقیت چشمگیری در تداوم حضور گسترده در بازار ذخیره‌سازها کسب نمود بطوریکه فروش HPE MSA به بیش از ۵۰۰,۰۰۰ دستگاه رسید. بطور خلاصه تاریخچه عرضه این محصول بشرح ذیل است:

HPE MSA 205x  vs  HPE MSA 204x

 • نسل اول مدل MSA 2000 در سال ۲۰۰۸
 • نسل دوم مدل MSA 2000 G2 در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰
 • نسل سوم مدل MSA P2000 G3 در سال ۲۰۱۰-۲۰۱۱
 • نسل چهارم مدل MSA 2040 در سال ۲۰۱۳ معرفی کنترلر های چهار پورت یونیورسال (FC,iSCSI)
 • نسل چهارم مدل MSA 1040 در سال ۲۰۱۴ استفاده از کنترلرهای دو پورت یونیورسال (FC,iSCSI) برای عرضه محصول ارزان تر
 • نسل چهارم مدل MSA 2042 در سال ۲۰۱۶ معرفی سیستم ذخیره ساز هیبرید یا دوگانه (SSD/HDD)
 • نسل پنجم مدل‌های MSA 1050, MSA 2050, MSA 2052 در سال ۲۰۱۷

عطف به گزارش های منتشره از سوی موسسات مطالعات بازار، از دلایل مهم اقبال عمومی این محصول در مقایسه با سایر محصولات همین رده، می توان به کارایی، کیفیت مطلوب، قیمت مناسب، مدیریت آسان، و پشتیبانی فنی خوب اشاره نمود. همچنین بسیاری کارشناسان فعال در این حوزه، شهرت و محبوبیت سرورهای Proliant همین شرکت و مشابهت هارد دیسک‌های قابل استفاده بر روی سرورها و ذخیره‌سازهای MSA را از دیگر دلایل روند رو به رشد فروش این ذخیره‌سازها ذکر می کنند. این محصول در بازار ایران نیز بسیار مورد توجه و پرفروش بوده است.

بطور خلاصه در مقایسه با نسل چهارم ، پردازنده‌های قوی تر و حافظه بیشتری در کنترولرهای نسل پنجم استفاده شده است و نتیجتاً عملکرد بسیار بهتری دارد بطوریکه :

نرخ ورود و خروج داده (IOPS) به هنگام قرائت تا ۲٫۳ برابر و نرخ ورود و خروج داده (IOPS) به هنگام نگارش تا ۲٫۵ برابر ارتقاء یافته است

ملاحظات قیمت:

همانطور که در جدول ذیل ملاحظه می‌شود اختلاف قیمت بین مدل های مشابه نسل پنجم و چهارم  ذخیره‌سازهای HPE MSA بسیار ناچیز است و برخی موارد یکسان. از طرفی اختلاف قیمت بین دو مدل 2052  و 2050 حدود ۲,۶۰۰ دلار است در حالیکه مجموع قیمت دو عدد 800GB SSD و همچنین لایسنس نرم افزاری که مجموعاً وجه تمایز بین این دو مدل است،  بیش از ۱۰,۰۰۰ دلار است و بنابراین واضحاً  انتخاب مدل 2052  صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در بر خواهد داشت و بسیار منطقی بنظر می‌رسد.

توضیح اینکه قیمت‌های مندرج در جدول ذیل مربوط به ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی می‌باشد

نکته طلایی :

کمپانی HPE علیرغم ایجاد  جهشی چشمگیر در سرعت و عملکرد سیستم، تغییر زیاد و محسوسی  در قیمت مدل‌های نسل پنجم در مقایسه با نسل چهارم ایجاد نکرده است حتا برخی مدل‌های مشابه با همان قیمت عرضه شده است  لذا قویا توصیه می شود در صورتیکه قصد تهیه HPE MSA دارید حتماً بسراغ نسل پنجم بروید و در بین مدل‌های نسل پنجم نیز، انتخاب مدل MSA 2052 ارجحیت دارد چرا که با افزوده شدن دو عدد 800GB SSD و همچنین لایسنس نرم افزاری “Advanced Data Services Suite” ، بیش از ۴۰% در هزینه صرفه‌جویی خواهید نمود. بعبارت دیگر MSA 2052 از ترکیب MSA 2050 + 2x800GB SSD + Advanced Data Services Suite  بیش از  ۴۰% ارزان تر است. ارزشمند بودن وجود دو عدد 800GB SSD در سیستم نیازی به توضیح ندارد و از طرفی لایسنس نرم افزاری مذکور قابلیت‌های ارزشمند ذیل را به سیستم ذخیره‌ساز شما اضافه می کند:

 • Performance Tiering and Archive Tiering
 • 512 Snapshots and Volume Copy
 • Remote Snaps

 در جدول ذیل خلاصه مشخصات فنی مدل‌های نسل چهارم و پنجم درج شده است

HPE MSA 2040 HPE MSA 2042 HPE MSA 2050 HPE MSA 2052
Array
Access Type Block Block Block Block
Form Factor SFF or LFF SFF or LFF 2U, SFF or LFF 2U, SFF or LFF
Number of controllers per array 2 2 2 2
Number of host ports per array 8 8 8 8
FC host connectivity 8/16Gb 8/16Gb 8/16Gb 8/16Gb
iSCSI host connectivity 1Gb or 10GbI 1Gb or 10GbI 1Gb or 10Gb 1Gb or 10GbI
SAS host connectivity 6/12Gb 6/12Gb 6Gb or 12Gb 6/12Gb
Cache per array
Max Read cache per array 8TB 8TB 8TB 8TB
Data (read/write) cache + system memory per array 12GB 12GB 16GB 16GB

Pool Capacity

(with Large Pool Support)

562 TB (512 TiB) 562 TB (512 TiB) 562 TB (512 TiB) 562 TB (512 TiB)
RAID Levels supported: Virtual mode Virtual: RAID 1, 5, 6, 10     Linear:  RAID 0,1,3,5,6,10,50 RAID 1, 5, 6, 10 RAID 1, 5, 6, 10
Enclosures
Expansion Drive Enclosures 0-7 enclosures 1 0-7 enclosures 1 0-7 enclosures 2 0-7 enclosures 2
LFF/SFF array/enclosure mixing Supported Supported Supported Supported

Maximum number of drives

per array enclosure

24 SFF/12 LFF 24 SFF/12 LFF 24 SFF/12 LFF 24 SFF/12 LFF

Maximum number of drives

per drive enclosure

25 SFF/12 LFF 25 SFF/12 LFF 24 SFF/12 LFF 24 SFF/12 LFF
Drive enclosure interface type 6Gb SAS 6Gb SAS 6Gb SAS 6Gb SAS
Drives
Maximum total HDDs per array 199 SFF / 96 LFF 199 SFF / 96 LFF 192 SFF / 96 LFF 192 SFF / 96 LFF
Maximum total SSDs per array 199 SFF / 96 LFF 199 SFF / 96 LFF 192 SFF / 96 LFF 192 SFF / 96 LFF

Number of SSDs embedded

in base system

N/A 2 x 400GB SSDs 2 x 800GB SSDs

Max raw capacity

per array enclosure

76.8 TB SFF / 120TB LFF 76.8 TB SFF / 120TB LFF 76.8 TB SFF / 120TB LFF 76.8 TB SFF / 120TB LFF

Max raw capacity

per drive enclosure

80 TB SFF / 120TB LFF 80 TB SFF / 120TB LFF 76.8 TB SFF / 120TB LFF 76.8 TB SFF / 120TB LFF
Max raw capacity per array 637TB SFF / 960TB LFF 637TB SFF / 960TB LFF 614.4TB SFF / 960TB LFF 614.4TB SFF / 960TB LFF
Drive Capacities N/A 2x800GB Mixed Use SSDs
SFF SSDs (Mixed Use) 400GB, 800GB, 1.6TB, 3.2TB 400GB, 800GB, 1.6TB, 3.2TB 400GB, 800GB, 1.6TB, 3.2TB 400GB, 800GB, 1.6TB, 3.2TB
LFF SSDs (Mixed Use) 400GB, 800GB 400GB, 800GB 400GB, 800GB 400GB, 800GB
SFF HDDs 15K SAS: 300GB, 450GB, 600GB 15K SAS: 300GB, 450GB, 600GB 15K: 300GB, 600GB, 900GB 15K: 300GB, 600GB, 900GB
10K SAS: 300GB, 600GB, 1.2TB, 1.8TB 10K SAS: 300GB, 600GB, 1.2TB, 1.8TB 10K: 300GB, 600GB, 1.2TB, 1.8TB 10K: 300GB, 600GB, 1.2TB, 1.8TB
7.2K SAS: 1.0TB, 2.0TB 7.2K SAS: 1.0TB, 2.0TB 7.2K: 1.0TB, 2.0TB 7.2K: 1.0TB, 2.0TB
LFF HDDs 7.2K SAS: 2TB, 4TB, 6TB, 8TB 7.2K SAS: 2TB, 4TB, 6TB, 8TB 7.2K: 2TB, 4TB, 6TB, 8TB, 10TB 7.2K: 2TB, 4TB, 6TB, 8TB, 10TB
SEDs 10K SFF: 1.2TB Encryption not supported
7.2K LFF: 4TB
Software Features
Thin Technologies Thin Provisioning, Space Reclamation, Thin Rebuild Thin Provisioning, Space Reclamation, Thin Rebuild Thin Provisioning, Space Reclamation, Thin Rebuild Thin Provisioning, Space Reclamation, Thin Rebuild
Tiering Performance Tier3, Standard Tier, Archive Tier3 Performance Tier, Standard Tier, Archive Tier Performance Tier3, Standard Tier, Archive Tier3 Performance Tier, Standard Tier, Archive Tier
Replication Snapshots (512)3, Volume Copy3, Remote Snaps3 Snapshots (512), Volume Copy, Remote Snaps Snapshots (512)3, Volume Copy3, Remote Snaps3 Snapshots (512), Volume Copy, Remote Snaps
Quality of Service Virtual Tier Affinity Virtual Tier Affinity Virtual Tier Affinity Virtual Tier Affinity
Advanced Data Services LTU standard (Included) Advanced Data Services LTU standard (Included)
Additional Features
Maximum number of volumes 512 512 512 512
Maximum number of snapshots 512 512 512 512
Maximum number of hosts 512 512 512 512
Maximum number of initiators 1024 1024 1024 1024
Customer self-installable Yes Yes Yes Yes
Customer self-repairable Yes Yes Yes Yes
Customer self-upgradeable Yes Yes Yes Yes

 

 

 

منبع : https://enegar.com

<<  1 [23 4  >>  

تهران - سعادت آباد - بلوار دریا - خیابان مطهری جنوبی - کوچه اردیبهشت پلاک 11 - شرکت آمرتات

 • 43683000 - 021
 • 43683503 - 021

اخبار